رویداد معرفی vccup دوشنبه، ۲۶ مهرماه ۹۵، ساعت ۱۶ الی ۱۹، در سالن جابربن‌حیان، دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

شرکت‌کنندگان این رویداد طیف وسیعی از افراد شامل دانشجویان، نمایندگان شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بودند.

در ابتدا پس از تلاوت قرآن، پخش سرود ملی، پخش فیلم کوتاهی درباره جشنواره vccup و خوشامدگویی، مهندس دهبیدی پور، مدیر مرکز رشد و کارآفرینی، به سخنرانی پرداخت. در معرفی جشنواره‌ی vccup وی سه هدف عمده‌ی این جشنواره را این‌گونه بیان کرد: ترویج کارآفرینی و فرهنگ‌سازی و امیدبخشی در این حیطه، پشتیبانی و حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوپا (با ارائه خدماتی مانند مشاوره و آموزش) و ایجاد فضای کسب‌وکار برای طرح‌های برگزیده (مانند پرداخت وام و ایجاد مکان استقرار در مجموعه‌ی کارآفرینی شریف). مهندس دهبیدی پور با اشاره به اینکه امروز نسبت به گذشته، کارآفرینی بسیار فراگیرتر شده و روزی نیست که در کشور رویدادی مرتبط با آن برگزار نشود، دو مأموریت مهم برگزارکنندگان این جشنواره را ذکر کرد: ارائه خدمات بهتر و آشنا کردن شرکت‌کنندگان با فضای واقعی کسب‌و‌کار و یاری‌گرفتن از بخش خصوصی و نهادهای فعال در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر.

 

photo_2016-10-21_18-52-40

وی همچنین درباره پیشینه مجموعه‌ی ‌کارآفرینی شریف گفت: «۱۶ سال پیش دکتر فیض‌بخش مرکز کارآفرینی شریف را راه‌اندازی کرد، در سال ۸۹ مرکز رشد تأسیس شد و شرکت‌ها مستقرشده و فضای واقعی کسب‌وکار را تجربه کردند، در همان سال «شریف وی سی» یا صندوق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر شریف تأسیس شد؛ و در سال ۹۲ شتاب‌دهنده‌ی شریف به وجود آمد که از ۳۵ درخواست در سال در آن زمان، به حدود ۷۰۰ درخواست در سال رسیده‌ایم. پارک علم‌و‌فناوری شریف هم که دو سال است دانشگاه مجوز آن را اخذ کرده و ان‌شاء‌الله تمام مجموعه کارآفرینی زیر چتر پارک علم‌و‌فناوری فعالیت خواهند کرد».

دومین سخنران این رویداد، دکتر زرنوخی؛ مدیر صندوق سرمایه‌گذاری توسعه تکنولوژی ایران و رئیس هیئت‌مدیره انجمن سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایران بود که در سخنانش به مطالب بسیاری از جمله معرفی اکوسیستم سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر پرداخت و گفت: در این اکوسیستم به سیستم پشتیبانی نیاز است که علاوه بر پشتیبانی مالی، کمک‌های مشورتی هم به کارآفرینان نوپا بدهد تا شانس موفقیت آن‌ها افزایش پیدا کند. ایشان تفاوت vc را با سرمایه‌گذاری‌های عادی این‌گونه بیان کرد:

  1. واسطه‌گری مالی، معرفی طرح‌هایی به سرمایه‌گذاران (بیشتر بخش خصوص) برای رسیدن به هدف اصلی یا همان سود.
  2. نقش اساسی آن در کسب‌و‌کار؛ در این نوع سرمایه‌گذاری، در کنار کارآفرین در عقد قراردادها و … حضور دارد.
  3. صبر می‌کند تا سود به کارآفرین برسد و در این حین هیچ پولی منتقل نمی‌شود.
  4. ارزش‌افزوده واقعی ناشی از رشد کارآفرین.(که چنین نگاهی در سرمایه‌گذاری‌های بورس و بانک و… نیست)

در ادامه دکتر زرنوخی نقش نهاد‌های پشتیبان در تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصول نهایی را بیان کرد؛ که شامل سیستم پشتیبانی قانونی، حمایت‌های مالی (که می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد) و پشتیبانی‌های نهادی (مانند پارک‌های علم و فناوری) است؛ و گفت که باید از ظرفیت‌های قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم. او بر فرهنگ‌سازی مشارکت، تعاملات بین‌الملل و شبکه‌سازی برای انتقال تجربیات و مشاوره تأکید کرد.

photo_2016-10-21_18-53-04

وی درمجموع فرصت فراهم‌شده را بسیار سودمند شمرد و گفت: «۱۵ سال پیش برای مذاکره دو یا سه اکوسیستم سرمایه‌گذاری خطرپذیر وجود داشت ولی امروز حداقل ۲۰ عدد وجود دارد. این نوع سرمایه‌گذاری نوپا و رو به رشد است. به نظر می‌رسد تغییر مثبتی دارد اتفاق می‌افتد. با آزاد شدن بخش بزرگی از منابع کشور، این سرمایه‌ها می‌توانند به سمت سرمایه‌گذاری خطرپذیر بیایند. کسانی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند، آینده روشنی در انتظارشان است؛ چه سرمایه‌گذار و چه کارآفرین»

بعد از آقای دکتر زرنوخی، خانم مهندس نصیری، دبیر این دوره از جشنواره vccup به روی سن آمد و توضیحات بیشتری درباره جشنواره ارائه داد. ازجمله، اشاره به پایان مهلت ارسال ایده‌ها و طرح‌های اولیه که تا تاریخ ۳۰ مهرماه هست، پس از آن یک مرحله داوری غیرحضوری انجام‌شده و تیم‌های انتخاب‌شده در این مرحله به مرکز کارآفرینی شریف می‌آیند و با حضور در کارگاه‌ها ایده‌هایشان را پخته‌تر کرده و در مرحله دوم به‌صورت حضوری آن‌ها را ارائه می‌دهند. تیم‌های منتخب به اختتامیه vccup راه پیدا می‌کنند تا در حضور داوران و سرمایه‌گذاران و عموم مردم طرحشان را پرزنت کنند و نهایت برگزیدگان انتخاب‌شده و جوایز اعطا می‌گردد.

photo_2016-10-21_18-52-33

سخنران بعدی آقای مهندس ذکایی، مدیرعامل شرکت پارسا پلیمر شریف بود. او ضمن بیان سختی‌های راه کارآفرینی گفت: «باید شما به‌عنوان یک کارآفرین در هر مرحله از کارتان جلب اعتماد کنید… این، از خانواده شروع می‌شود یعنی اگر شما توانستید اعتماد اعضای خانواده‌تان را نسبت به کسب‌وکارتان جلب کنید و کاری کنید که آن‌ها در کار شما سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانید بعداً سرمایه و اعتماد کسانی را که با آن‌ها سروکار خواهید داشت جلب کنید.»

مهندس ذکایی در ادامه با گفتن خاطره‌ای از دوران دانشجویی‌شان افزود: «در آن زمان هم‌آرزوی اکثر بچه‌ها تحصیل در خارج از کشور بود… من هم یک اپلای داشتم اما ترجیح دادم بمانم و امروز از تصمیمی که گرفتم خوشحالم. همیشه آرزوهای ما آن‌سوی مرزها شکل نمی‌گیرد.» در ادامه، مهندس ذکایی، توصیه‌هایی ارزشمند از قبیل سنجیدن همیشگی فرصت‌ها و تلاش برای شکار کردن آن‌ها، یادگیری و عدم ترسیدن در راه کارآفرینی بیان کرد.

 

بخش بعدی برنامه به پنل پرسش‌وپاسخ اختصاص داشت؛ بنابراین بود که شرکت‌کنندگان، سؤالاتشان را بپرسند و جواب‌هایی حاصل از تجربه خالص را بشنوند که در هیچ کتاب و مقاله‌ای پیدا نمی‌شود. اساتید پاسخگو دکتر زرنوخی، مهندس دهبیدی پور، مهندس ذکایی و دکتر کاشانی (از اساتید دانشکده عمران) بودند. اولین سؤال مطرح‌شده درباره نام خطرپذیر برای vc بود. دکتر زرنوخی در پاسخ این سؤال مفهوم ریسک‌پذیر یا خطرپذیر را شفاف‌سازی کرده و گفت: ریسک‌پذیر در اینجا به این معناست که تعداد شکست‌ها زیاد است؛ اما مقدار سود هم بالاست؛ و به‌طور مثال در حال حاضر در آمریکا بیشترین سود، مربوط به سرمایه‌گذاری در همین حوزه «ونچر» یا ریسک‌پذیری است. این کلمه بیشتر برای کارآفرین است به این معنا که مراقب حساب‌کتاب‌های خودش باشد و میزان ضرر و شکست کارها را مدیریت کند. مهندس دهبیدی پور نیز برای توضیح بیشتر گفت: «کسی که کارآفرین است باید سخت تلاش کند. ما در صندوق vc شریف دوست نداریم بگوییم که یک صندوق سرمایه‌گذاری غیرانتفاعی هستیم به خاطر اینکه درازای پولی که می‌دهیم، از صاحبان ایده‌ها کار فراوانی می‌خواهیم.» در ادامه از سویی سؤال‌های مربوط به دانشجویی و کارآفرینی و از سوی دیگر درباره سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر (به‌خصوص سرمایه‌گذاری در vccup شریف) پرسیده شد.

photo_2016-10-21_18-52-40-2

بعد از آن میهانان برنامه به سالن مجاور رفتند و پذیرایی شده و از غرفه‌ی چند شرکت نوآور مانند آگبرا سیرو، نواک، نت‌رآی، هوآب و سینا (توسعه فناوری‌های نوین سلامت) دیدن کردند. فضای حاکم بر سالن بسیار پرشور و مثبت بود و تعامل و شبکه‌سازی مؤثری میان افراد حس می‌شد.

photo_2016-10-21_18-52-41  photo_2016-10-21_18-52-48

photo_2016-10-21_18-52-37

 

نویسنده :

مریم عراقی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *