کارگاه آموزشی مقدمه‌ای بر استارتاپ‌های تکنولوژی‌محوردر تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۵ در مرکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی‌ شریف با تدریس آقای مهندس وحید شیرازی برگزار شد. ایشان در این کارگاه در‌باره استارتاپ‌های تکنولوژی ‌محور در سه بازار مالی، بازاریابی دیجیتال و بازرگانی الکترونیکی صحبت کردند.

 

این کارگاه با توضیح تفاوت استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور و استارتاپ‌های اجرائی آغاز شد. این تفاوت‌ها شامل کم بودن ریسک و نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین در استارتاپ‌های اجرائی و برخلاف آن ریسک بالا و نیاز به سرمایه کم در استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور می‌باشد. ایشان مثال‌هایی‌ را از انواع استارتاپ برای کلاس بازگو کرد و با نمایش آماری از سود خالص سالانه این شرکت‌ها، مزیت استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور را بر دیگر انواع استارتاپ‌ به دانشجویان نشان داد.

 

مهندس شیرازی با نمایش تصویری از سهام آمریکا که در آن ارزش شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف نمایش داده شده بود، ارزش شرکت‌های تکنولوژی‌مبنا را در مقایسه با دیگر شرکتها نشان داد و پیش‌بینی‌ کرد که در آینده سهام بخش تکنولوژی چند برابر می شود، به قسمتهایی از بازار مالی، خدماتی و درمانی حمله می‌کند و آنها را دربر خواهد‌‌گرفت.

 

استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور در بازار مالی :

 

بازار مالی علاوه بر دو رکن سرمایه‌گذار و سرمایه، از سه بخش مؤسسات مالی، عملیات مالی و بازار‌های مالی تشکیل‌شده‌است. اتفاقی‌ که به تازگی در حال اتفاق افتادن در بازار‌های مالی است تلاش برای تبدیل اطلاعات به دانش در هرم دانش شامل(داده، اطلاعات، دانش، خرد) است. چون اگر بتوانیم همهٔ اطلاعات امروز در بازار‌های مالی را داشته‌باشیم و آنها را پردازش‌ کنیم میتوانیم با تقریب بسیار خوبی اطلاعات فردا را پیش‌بینی‌ کنیم.

 

در ادامه دانشجویان و شرکت‌‌‌کنندگان خود را معرفی‌ کردند و در مواردی از مهندس شیرازی سوالاتی پرسیدند و ایشان جواب داد.

 

استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور در بازاریابی دیجیتال و بازرگانی الکترونیکی:

 

مهندس شیرازی این موضوع را با مثالی از روش هوشمندانه ی جستجو گوگل آغاز و اهمیت شناخت مخاطب در هدف گرفتن او برای مارکتینگ و بازار یابی‌ دیجیتال بازگو کرد و گفت: مولتیچنل‌ها و تکنولوژی‌هایی‌ که بر روی تلفن همراه، تبلت ها، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوتر‌های خانگی با تناسب استفاده کاربر اجرا می‌شوند، در آینده خیلی‌ موفق خواهند‌‌بود.

 

در انتهای کارگاه مهندس شیرازی با پاسخگویی به سؤالات شرکت کنندگان ایده‌های آنها را در زمینه استارتاپ‌های تکنولوژی محور بررسی کرد و آنها را در این مسیر راهنمایی‌ کرد.

 

نویسنده :سحر موالی

 

فایل صوتی کارگاه:

 

 

4 دیدگاه در گزارش کارگاه «مقدمه‌ای بر استارتاپ‌های تکنولوژی محور»
  1. با سلام
    تیم اجرایی محترم برنامه ی VCCUP،
    در کارگاههای قبل فایل صوتی کارگاه ذیل گزارش کارگاه قرار داده شده بود… لطف میفرمایید و فایل صوتی این کارگاه را نیز قرار دهید؟ من نتوانستم این کارگاه را شرکت نمایم اما بسیار مایلم آن را بشنوم و بیاموزم.
    با تشکر

  2. این کارگاه خیلی فوق العاده بود، خیلی انگیزه داد، خیلی ام آموزش های خوبی دادین بهمون، مرسی از اینکه متولی این نوع رویدادها هستین، واقعا مدیونتونم …


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *